ALANYA DOKUMALARI

Alanya Dokumları 16-22 Nisan tarihleri arasında Antalya İl Kültür Müdürlüğü  ve Geleneksel Türk El Sanatçıları Birliği (http://www.geleneksel.org/) "GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE EL SANATLARI" sergisinde Antalya Güzel Sanatlar Galerisinin bahçesinde Antalya'lıların ve  yerli- yabancı turistlerin beğenisini kazandı. 
 

Yıllar öncesine kadar Alanya ‘da üretilen ipek böcekleri ile yapılan ipek dokumacılığı günümüzde neredeyse unutulmaya başlamıştı. Alanya Dokumaları Alanya Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı tarafından uygulanmakta olan Üreterek Güçlenen Dim Kadınları Projesi Kaymakamlığımızın destekleriyle tekrar yaşama döndürüldü. Artık Dim Köylerinde bulunan genç kızlarımızın ve kadınlarımızın neşeleri, kederleri, gelecek umutları ilmek, ilmek dokumalara aktarılıyor.

Tamamıyla El dokuması olarak dokunan bu dokumalarımızı pamuklu dokumalarımızla zenginleştirerek yöremizin el emeği, göz nuru olarak  üretilen bu güzel ürünler 16-22 Nisan tarihleri arasında Antalya İl Kültür Müdürlüğü  ve Geleneksel Türk El Sanatçıları Birliği (http://www.geleneksel.org/) tarafından birlikte düzenlenen "GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE EL SANATLARI" sergisinde görücüye çıktı. Antalya Güzel Sanatlar Galerisinin bahçesinde düzenlenen bu sergide üretilen ürünlere Antalya'lıların yerli ve yabancı turistlerin ilgisi büyüktü.

Geleneksel Türk El Sanatları Sanatçılarını bir araya getirerek bu organizasyonu gerçekleştiren aynı zamanda Üreterek Güçlenen Dim Kadınları Projesinin Sanat Danışmanı Fatma Körük ÖNAL üretim faaliyetinin gittikçe azaldığı ülkemizde Alanya Dokumlarının geliştirilerek ve yenilenerek satışa sunulması ile duyulan gururu aktararak   "Alanya'nın kadın üreticilerine destek verilmesi" için çağrıda bulundu.
 

 

© 2010 Artmine                                                                               Tasarım & Uygulama FARK BİLİŞİM